• pondelok - piatok: 7.00 - 16.30
Ako vybrať správnu obuv pre vaše deti i pre seba

Ako vybrať správnu obuv pre vaše deti i pre seba

Ľudská noha je po srdci najviacej zaťaženým orgánom. Nezanedbávajte svoje nohy a doprajte im pohodlie v kvalitnej zdravotnej obuvi . Výber správnej detskej obuvi vás ochráni pred škodami, ktoré by vznikli budúcnosti.

Zásady pri výbere obuvi:

1. Vnútorný tvar obuvi by mal čo najviac zodpovedať prirodzenému tvaru chodidiel. Obuv musí mať priestornú guľatú špičku, ktorá poskytuje dostatok miesta pre prsti. Nie je vhodné podliehať módnym trendom špicatej obuvi, ktorá spôsobuje deformity prstov vybočený malíček, kladívkovité prsty, otlaky, pľuzgiere, zarastanie nechtov, Rovnako tiež stielka, poprípade vložka musia mať tvar a proporcie zodpovedajúce tvaru nohy.

2. Dokonalá ohybnosť obuvi v prstovej časti. Nepoddajná obuv zvyšuje únavu a potivosť nôh, znepríjemňuje chôdzu, môže spôsobiť kostné výrastky na nárte, pokles nožnej klenby, alebo zápal Achillovej šľachy.

3. Dbajte na úmernú výšku podpätkov. Nadmerné nosenie obuvi s príliš vysokými podpätkami a špicatými špicami topánok nespôsobuje len poškodenia nôh, ale aj cievne problémy dolných končatín a bolesti chrbtice. Výška podpätku sa riadi vekom, pohlavím a účelovosťou obuvi. U pánskej obuvi by výška podpätku nemala presiahnúť 25 mm. Dámska obuv pre celodenné nosenie by nemala mať podpätky vyššie než 30 – 40 cm. Obuv najmenších detí by nemala mať podpätky vyššie jako 5 mm,
staršie deti do 15 mm a pre dospievajúce deti do 25 mm.

4. Pevný a dostatočne dlhý opätok. Noha v obuvi musí byť dostatočne fixovaná. Nesmie dochádzať k žiadnym bočným pohybom pätnej časti nohy. Pre obuv uzavretých strihov, zvlášť detskej obuvi, obuvi športovej.

5. Anatomicky správne modelovaný zvršok zabezpečuje dobrú fixáciu nohy, pretože drží pevne nohu v obuvi. Pre deti a dospelých so zdravotnými potiažami je vhodná šnurovacia obuv, obuv na sponu, suchý zips. Malým deťom sa neodporúčajú lodičky ani mokasíny.

6. Zistite si, aký materiál bol použitý pri výrobe hlavných častí obuvi. Obuv pre profesionálne použitie a pre deti do 3 rokov musí spĺňať náročné kritéria, týkajúce sa fyzikálnych vlastností. Pri obuvi pre bežné nosenie žiadne také obmedzenia neeixstujú. Obuv musí plniť podmienky kvality, ktoré sú stanovené v zákone na ocharanu spotrebiteľa. Použité materiály sa označujú piktogramami, alebo popisom.

7. Tlmiace vlastnosti obuvi. Nohy sú ohrozované tvrdými dopadmi na betón, dlažbu – čo sa časom prejaví opotrebovaným kostí, kĺbov, kĺbových chrupaviek dolných končatín a poškodením chrbtice. Prevenciou môže byť kvalitná podošva s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (PUR, EVAC, guma), penové vkladacie vložky, pružné popätníčky, alebo anatomicky tvarované stielky z pružných materiálov, ktoré dokonale rozdelia zaťaženie nohy na celú plochu a tlmia nárazy pri chôdzi.